Waterjety.pl

technologia waterjet

Przeznaczenie maszyn tnących wodą

Maszyny do cięcia wodą są bardzo uniwersalne. To oznacza między innymi, że można je wykorzystać do obróbki wielu różnych materiałów. Technologia cięcia czystą wodą, klasyczny Waterjet, ma raczej przeciętną energię. Oznacza to jednak, że przy dość małej energochłonności procesu można ciąć między innymi miękkie tworzywa sztuczne, których nie da się obrabiać tradycyjnymi metodami ze względu na powstającą wówczas wysoką temperaturę. Tnie się również pianki lub gumy. Tego rodzaju maszyny znalazły też zastosowanie w bardziej zadziwiających miejscach- zwykle obróbka taka kojarzy się nam z przemysłem ciężkim, ale cięcie wodą stosuje się także w przemyśle spożywczym, np. do przecięcia ziemniaka na frytki- oczywiście jest to nieco inna maszyna, jednak zasada jej działania pozostaje dokładnie taka sama.

O ile jednak miękkie materiały często są niemożliwe do obróbki w klasyczny sposób ze względu na swoje właściwości, o tyle w przypadku materiałów twardszych często przeszkodą jest koszt. Tu już wprawdzie trzeba użyć metody abrasive water jest (AWJ), a więc strumienia wody zmieszanego ze ścierniwem. W przypadku tej technologii ścierniwo nie porusza się w strumieniu z pełną prędkością, ale nieco wolniej, dlatego ta metoda również ma swoje ograniczenia- sprawdzi się do cięcia miękkiego aluminium bądź jakichś miękkich stopów, twardych tworzyw sztucznych, grubszych bloków miękkich materiałów przy zgrubnej precyzji i tak dalej.

Na koniec, choć brzmi to może paradoksalnie dla kogoś, kto technologii Waterjet nie zna, słowo o cięciu wodą granitu czy szkła kuloodpornego. Do tego trzeba maszyny działającej w technologii abrasive water suspension jest (AWSJ), w której drobiny ścierniwa poruszają z pełną prędkością strumienia, a więc mają maksymalną energię. W ten sposób można przeciąć stal o dowolnej charakterystyce stopu, twarde stopy metali, większość kamieni. Tak naprawdę jednak i do tych zastosowań stosuje się zmodyfikowaną metodą AWJ, natomiast AWSJ używa się np. w jednostkach ratowniczo-gaśniczych; wyobraźmy sobie cysternę pełną paliwa, które trzeba szybko z niej usunąć, a nie można tego zrobić w prawidłowy sposób. Nikt przy zdrowych zmysłach nie przepali cysterny palnikiem, ale AWSJ prawie nierozgrzewający metalu jest doskonały. Każda z tych metod charakteryzuje się nie tylko określonymi możliwościami, ale także z góry określonym kosztem, jeśli chodzi o eksploatację urządzenia. Parametry techniczne maszyn mogą ograniczać zastosowania danego urządzenia, natomiast technologia Waterjet ogólnie jest bardzo uniwersalna i czasem stosuje się maszyny pozornie niezgodnie z ich zastosowaniem, do cięcia najróżniejszych materiałów po to, aby uzyskać taką, a nie inną charakterystykę cięcia. Nie zawsze jest to błędem, natomiast warto pamiętać o tym, że poszczególne odmiany technologii Waterjet lepiej bądź gorzej sprawdzają się przy realizacji konkretnych zadań.


KIMLA
Waterjet Streamcut 2060

Najnowsza wycinarka wodna Kimla Streamcut potrafi przecinać blachy do 230mm grubości z niespotykaną dotąd prędkością.

Maszyny Kimla charakteryzuje wysoka wydajność oraz niskie koszty ekspolatacyjne. Waterjety wyposażone są w autorski system sterowania z automatycznym nestingiem..

sprawdź więcej na kimla.pl »