Waterjety.pl

technologia waterjet

Proces cięcia wodą

Cięcie wodą jest procesem praktycznie całkowicie zautomatyzowanym. Sterowane komputerowo obrabiarki są w stanie wycinać najróżniejsze kształty praktycznie z dowolnego materiału, pod warunkiem oczywiście doboru odpowiednich parametrów głowicy i samego strumienia wody. Niski koszt eksploatacji maszyn tnących powoduje, że od chwili opracowania podwalin tej technologii, czyli mniej więcej lat 60 ubiegłego wieku, po technologię Waterjet bardzo chętnie sięgali właściciele małych firm, często zajmujących się tworzeniem bardzo zindywidualizowanych projektów. W Polsce znajomość technologii Waterjet bardzo wzrosła za sprawą popularnonaukowych programów emitowanych swego czasu między innymi przez Discovery Channel.

Proces cięcia wodą zasadniczo z zewnątrz zawsze wygląda tak samo: sterowana komputerowo obrabiarka wycina dowolny kształt w bloku materiału. Oczywiście możliwe jest takie ustawienie parametrów, aby zamiast przecinania, dochodziło tylko do żłobienia powierzchni. To właśnie możliwość precyzyjnego ustalenia charakterystycznych wartości, determinujących charakter procesu obróbki, takich jak zawartość ścierniwa, ciśnienie strumienia i kąt cięcia, powodują, że cięcie wodą staje się coraz bardziej popularne.

Proces cięcia wodą odbywa się w pełnym cyklu pracy komputera sterującego w specjalnie do tego przygotowanej komorze, która zabezpiecza pracowników na wypadek awarii urządzenia. Jakikolwiek błąd maszyny może uruchomić sekwencję zatrzymania procesu, który zwykle zresztą można wznowić w tym samym miejscu zaraz po usunięciu usterki. Cięcie wodą jest więc niemal stuprocentowo bezpieczne. Ponieważ wszystko odbywa się w ograniczonej przestrzeni, ważne jest, że wióry, opiłki i inne uboczne produkty obróbki materiału gromadzone są w jednym, określonym miejscu, co z kolei umożliwia łatwe wyczyszczenie komory obrabiarki, a także zachowanie pełnej czystości wokół pracującej maszyny.


KIMLA
Waterjet Streamcut 2060

Najnowsza wycinarka wodna Kimla Streamcut potrafi przecinać blachy do 230mm grubości z niespotykaną dotąd prędkością.

Maszyny Kimla charakteryzuje wysoka wydajność oraz niskie koszty ekspolatacyjne. Waterjety wyposażone są w autorski system sterowania z automatycznym nestingiem..

sprawdź więcej na kimla.pl »