Waterjety.pl

technologia waterjet

Zalety cięcia wodą

Maszynę do cięcia wodą można scharakteryzować przy pomocy jednego tylko słowa: uniwersalność. To największa zaleta, jakiej można oczekiwać od tego rodzaju urządzenia. Oczywiście dla przedsiębiorcy równie istotne jest to, że zakup maszyny Waterjet szybko się zwraca. Wprawdzie głowica tnąca nie należy do najtańszych, jednak w porównaniu do innych typów obrabiarek, technologia Waterjet pozwala na znaczne obniżenie kosztów, tym bardziej że awarie wymagające naprawy droższych elementów są w tym przypadku rzadkością. Co sprawia, że Waterjet jest technologią tak uniwersalną?

Programowanie maszyn tnących do tej pory było niemałym problemem. W przypadku cięcia wodą wystarczy w tym celu przełożyć grafikę wektorową na język zrozumiały dla maszyny, co dla wprawnego technika nie jest żadnym wyzwaniem. Dzięki takiemu prostemu systemowi programowania możliwa jest także błyskawiczna wycena usługi, a to kolejna przewaga.

Cięcie wodą korzysta wprawdzie ze sporej energii, ale działającej punktowo. To pozwala uniknąć większości problemów z mocowaniem materiałów. Większości z nich, np. grubszych bloków aluminium albo fragmentów granitu w ogóle nie trzeba dodatkowo mocować, a jedynie układa się je na ruszcie. Do zamocowania mniejszych fragmentów materiału można użyć zwyczajnych ścisków, często zresztą producenci maszyn dbają o to, aby się takowe znalazły w zestawie.

Obrabianie tradycyjnymi metodami ma ograniczoną dokładność między innymi z powodu występowania dużych naprężeń. Technologia cięcia wodą pozwala na wycięcie nawet półmilimetrowej ścianki przy praktycznie zerowym ryzyku jej pęknięcia. Bierze się to poniekąd z innej ważnej cechy tej technologii. Nie powoduje ona natomiast rozgrzewania się materiału w takim stopniu jak inne, bardziej konwencjonalne metody. Oczywiście używając ścierniwa (przy samym strumieniu wody nieco mniej), podniesie się temperatura powierzchni, jednak nie będzie to zmiana znaczna. Dla przykładu: przy przecinaniu pięciocentymetrowego bloku stali, temperatura może sięgnąć zaledwie około 50 stopni. To znów pozwala na wykonywanie prac z wieloma materiałami, które nie wytrzymałyby obciążeń i temperatur pojawiających się np. w trakcie klasycznej obróbki na tokarce. Cięcie wodą jest więc opcją także dla przemysłu precyzyjnego, high-tech czy nawet kosmicznego.

Konwencjonalne metody obróbki wymagają zazwyczaj nawiercenia otworu startowego. W przypadku cięcia wodą taka konieczność nie występuje. Maszyna samodzielnie znajduje punkt startowy, rozpoczyna proces obróbki i prowadzi go automatycznie do ostatniego punktu w programie pilota. Przy okazji warto wspomnieć, że przy cięciu plazmą można przecinać materiału o grubości około 100mm. Wykorzystując technologię cięcia wodą grubość ta wzrasta trzykrotnie- przynajmniej takie bloki aluminium standardowo się obrabia, jednak jest to czasochłonne.

Technologia Waterjet jest wreszcie jedną z najbardziej „zielonych”, jakie mamy do dyspozycji. Wykorzystuje się tylko wodę (i ewentualnie granat), natomiast po zakończonej obróbce dostaje się tylko wodę zanieczyszczoną jednym, stałym odpadem. Względnie łatwo można więc ją oczyścić i zgodnie z zasadami wykorzystać lub odprowadzić jako oczyszczony ściek. Przy okazji- obrabiając materiały takie jak złoto lub srebro, a to również się robi, nie można zapominać, że powstający „odpad” może całkiem poważnie przyczynić się do wzmocnienia sytuacji finansowej. Klienci firm korzystających z cięcia wodą na pewno docenią fakt, że Waterjet powoduje bardzo małe straty materiału, a to między innymi dzięki wąskiej szczelinie cięcia. Mała strata materiału to również zysk, a firma, która pomaga swoim klientom oszczędzać, zwykle cieszy się sporą popularnością. Widać więc, że Waterjet ma sporo zalet. Lista ta nie wyczerpuje wszystkich, a tylko kilka z nich wskazuje.


KIMLA
Waterjet Streamcut 2060

Najnowsza wycinarka wodna Kimla Streamcut potrafi przecinać blachy do 230mm grubości z niespotykaną dotąd prędkością.

Maszyny Kimla charakteryzuje wysoka wydajność oraz niskie koszty ekspolatacyjne. Waterjety wyposażone są w autorski system sterowania z automatycznym nestingiem..

sprawdź więcej na kimla.pl »