Waterjety.pl

technologia waterjet

Koszty cięcia wodą

Koszt cięcia wodą może, choć wcale nie musi być niższy niż w przypadku metod konwencjonalnych. Problem zresztą można rozpatrywać z punktu widzenia wykonawcy lub zleceniodawcy.

Jeśli chodzi o koszt, jaki widzi wykonawca, zależy on od tego, przy jakich parametrach będzie trzeba wykonywać cięcie. Wiele firm próbuje wyceniać godzinę pracy maszyny bez podania konkretnych parametrów referencyjnych cięcia. Porównanie cen w takim przypadku jest praktycznie niemożliwe. Operator maszyny tnącej musi pokryć bowiem koszt wody i ścierniwa, jeśli takowe jest zużywane, a przede wszystkim amortyzację zakupu maszyny, zużycie energii elektrycznej, a w końcu pensję technika oraz eksploatację- dysze, pompy, uszczelniacze, węże- wszystkie one ulegają zużyciu. Oczywiście ostateczna cena będzie zależała od polityki cenowej, która zdefiniuje marżę na daną usługę. Klienta to wszystko nie interesuje- konkretny projekt, konkretna wycena- tak, ale bez wszystkich marginaliów technicznych. Dla klienta będzie natomiast miało znaczenie to, że cięcie wodą wymaga mniejszej szczeliny tnącej, a więc marnuje się mniej materiału, ergo mniejszym kosztem uda się przygotować produkt, bo i odpadów będzie mniej. Jest jednak jeszcze jedna rzecz, o której warto wspomnieć, jeśli chodzi o koszt cięcia wodą. Bardzo często to nie on decyduje o wyborze konkretnej technologii. Są pewne materiały i pewne zastosowania, dla których trudno znaleźć bardziej odpowiednią technologię obróbki. Wówczas do głosu dochodzi najprostsza możliwa metoda weryfikacji: cena niższa przeciwko wyższej.

Aukcje internetowe i ogłoszenia promują cięcie wodą w cenie 12 czy 15 złotych od metra bieżącego. Jednak bezwzględnie należy pamiętać, że cena taka dotyczy tylko określonego materiału przy konkretnych parametrach referencyjnych urządzenia. Nierzadko zdarza się, że koszt zwiększonej ilości ścierniwa jest bardzo wysoki, albo w ogóle klient chce dokonać cięć w materiale zdecydowanie bardziej wymagającym. Dlatego to nie cena jest jedynym czynnikiem decydującym o konkurencyjności oferty.


KIMLA
Waterjet Streamcut 2060

Najnowsza wycinarka wodna Kimla Streamcut potrafi przecinać blachy do 230mm grubości z niespotykaną dotąd prędkością.

Maszyny Kimla charakteryzuje wysoka wydajność oraz niskie koszty ekspolatacyjne. Waterjety wyposażone są w autorski system sterowania z automatycznym nestingiem..

sprawdź więcej na kimla.pl »